
| Parameter | Value |
|---|---|
| Forward Current | 500 mA |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 20 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Reverse Current | 250 µA |
| Forward Voltage | 385 mV |
| Forward Surge Current (Ifsm) | 5.5 A |
| Element Configuration | Single |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
Stock: 2640
Distributors
pcbx
Unit Price$0.16244
Ext.Price$0.16244
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.16244 | $0.16244 |
| 10 | $0.10857 | $1.08570 |
| 50 | $0.09469 | $4.73450 |
| 100 | $0.08259 | $8.25900 |
| 500 | $0.06446 | $32.23000 |
| 1000 | $0.05694 | $56.94000 |
| 3000 | $0.05634 | $169.02000 |
| 5000 | $0.04323 | $216.15000 |
| 10000 | $0.03317 | $331.70000 |
